28-10-2019 SPOR

29 Ekim Farkındalık Koşusu Sporcuları Bolu’da

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı tarafından “Engelsiz bir dünya için biz de varız” sloganıyla düzenlenen 29 Ekim Farkındalık Koşusu’na katılan sporcular, Bolu’ya geldi.

29 Ekim Farkındalık Koşusu Sporcuları Bolu’da

 

İstanbul’dan hareket eden ve 6 ilde 6 farklı temanın işlendiği koşucuların Ankara’dan önceki son durağı Bolu oldu.

Kortej eşliğinde Bolu Kent Meydanı’na gelen ve Bolulu sporcuların da eşlik ettiği sporcuları, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Gençlik ve Spor İl Müdürü Şerafettin Çilkara, kurum müdürleri, sporcular ve vatandaşlar karşıladı.

Program kapsamında Kent Meydanı’nda program düzenlendi. Saygı Duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşının okunması ile başlayan program konuşmalarla devam etti.

“GERÇEK ENGEL BEDENDE DEĞİL, ZİHİNLERDEDİR”

Gerçek engelin bedende değil zihinlerde olduğunu vurgulayan Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Hiçbirimiz dünyaya gelirken, ‘şu topraklarda, bu renkte ya da şu şartlarda doğalım’ diye talebimiz olmadı. Kısacası insanlar, bir anadan bir babadan doğuyor ve doğduğu yeri seçemiyor.Esas itibari ile sağlıklı birer nesil olabilmek adına hepimizin çok önemli görevleri var. Netice itibariyle, Hangimizin ne zaman engelli olacağı konusunda hiç kimsenin bir garantisi yok.”

“YAŞAM BİR DENİZ, BİZ DE SİZDENİZ”

“Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile İstanbul Zihinsel Engelliler ve Dayanışma Vakfı tarafından İstanbul-Ankara istikametinde 6 ili kapsayan ‘Engel Tanımayan Maraton Koşusu’ düzenlenmiştir. Bu maratonla, yılda bir gün değil, her zaman yanlarında olduğumuz engelsiz bireylerin adına farkındalık oluşturmak için #FarkYaratTürkiye, #FarkındalıkMaratonuhashtagleri ile ülke genelinde ve sosyal meselelerde, sosyal medya da dahil olmak üzere farkındalık meydana getirmek hedeflenmiştir. Ayrıca proje kapsamında, 6 ilde 6 farklı tema işlenmektedir. Bir proje üzerinde 6 mesaj işlenerek birçok konu hakkında farkındalık meydana getirilmek istenmektedir. Biz de ilimizde engel tanımayanlar teması ile “Yaşam bir deniz, biz de sizdeniz” mesajı vererek engelsiz bireylerimizle bir farkımız olmadığını ifade ediyoruz.”

“CUMHURİYET BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN”

“Ayrıca bugün bin yıldır vatan bildiği topraklardan atılarak yok edilmek istenilen Yüce Türk Milletinin bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen vermiş olduğu İstiklâl Harbi’nin neticesinde kazanmış olduğu kutlu zaferini tüm dünyaya haykırdığı gün olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın başlangıcıdır.96 yıl önce birlikte kurduğumuz ve aynı zamanda bir fazilet rejimi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kılmak için hep birlikte gayret etmeye, var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle; İstiklâl Harbimizin kazanılmasına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna öncülük eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Bu anlamlı günde “Engel Tanımayan Maraton” koşusunun organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca sporcularımıza da başarılar diliyorum.Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun” dedi.

“AMACIMIZ FARKINDALIK TEMASINI TÜM TOPLUMA YAYMAK”

Farkındalık temalı koşunun bundan sonra her yıl yapılacağını belirten İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) Başkanı Hakan Kural, “Çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir organisazyon. İZEV olarak bizler toplumda zihinsel olarak tanımlanan bireylerin yaşam hakkına dair bir farkındalık temalı koşu geleneksel olarak yapılacak bundan sonra. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın büyük emeği ve desteği le İZEV olarak bu organizasyonu başlatmış bulunuyoruz. Taksim Meydanı’ndan start aldık. Amacımız hem Türkiye’nin değerlerini yansıtmak hem de bu değerler içinde farkındalık temasını bütün topluma yayıyor olmak. Bu güzel kutlama ve karşılama için çok teşekkür ediyorum. Vakıf başkanı olarak onur duydum. İZEV olarak bize yürek kattığınız için çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“ENGELLİ BİREYLERİMİZİN TOPLUMDAKİ BAKIŞ AÇILARINI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Cemal Sofuoğlu, “Program kapsamında 6 ilden geçiyoruz. 6 farklı temamız var. Dün İstanbul Taksim’den başladığımız koşunun İstanbul ayağında “engelsiz bir dünya için biz de varız” temamız vardı. Bolu’da ise “engel tanımayanlar” temamız var. Yarın da Ankara’da Anıtkabir özel etabını koşacağız. Ankara’daki temamız da “Cumhuriyet ve Gençlik” olacak” dedi.

Konuşmaların ardından Sayın Valimiz Ahmet Ümit’e sporcular tarafından plaket ve Şanlı Türk Bayrağı’mız takdim edildi.

Bolu Valisi Ahmet Ümit ise, günün ve koşunun anlamına binaen kendisine takdim edilen plaket ve Şanlı Türk Bayrağımızı Ankara Anıtkabir’deki müzede sergilenmek üzere İstanbul’dan başlayarak Ankara’ya kadar koşacak olan sporculara teslim etti.

Hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından program sona erdi.

İstanbul’dan başlayan ve Ankara Anıtkabir’de sona erecek olan 29 Ekim Farkındalık Koşusu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğünün öncülüğünde, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İZEV, Türkiye Atletizm Federasyonu, Türkiye Bedensel Engelliler, Türkiye Görme Engelliler, Türkiye İşitme Engelliler ve Türkiye Özel Sporcular spor federasyonları ile yarışılacak illerin valilikleri, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin desteğiyle gerçekleştiriliyor.

 


Bu haber 317 defa okunmuştur.

Etiketler : bolu-valiligi
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SPOR HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Namaz Vakitleri