26-05-2019 GÜNDEM

Nilüfer Sanat Parkı ve Nilüfer Bofsad Sanat Cafe & Restauranta Yoğun İlgi

Bolu Belediyesi tarafından yapılan, Türkiye’de ilk ve tek olan Nilüfer Sanat Parkı yoğun ilgi görüyor.

Nilüfer Sanat Parkı ve Nilüfer Bofsad Sanat Cafe & Restauranta Yoğun İlgi

Türkiye’de ilk ve tek olan, 7 bin 300 metrekarelik alanda, 290 metrekare büyüklüğünde 4 nilüfer havuzu, bonsai eğitim ve üretim serası, sanat evi, kütüphane, kuş yuvaları ve endemik balık yetiştirme havuzları, mazılarla çevrili labirenti ve Nilüfer Bofsad Sanat Cafe & Restaurantı bulunan Nilüfer Sanat Parkı Bolulular hariç yerli ve yabancılarında yoğun ilgisini çekiyor.

Bölge iklimine uygun nilüferlerin üretilip çoğaltılması amacıyla Bolu Alpagutbey Mahallesine Bolu Belediyesi ve önceki dönem Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından yapılan, “Nilüfer Sanat Parkı’ında, burada bulunan 300 yaşındaki meşe ağacından hariç, 40 ile 500 yıllık bonsai ağaçları mevcut. Hüseyin Usta’nın özel koleksiyonundan 104 çeşit nilüfer ile Şerafettin Erbayram’ın koleksiyonundaki şakayıkların da yer aldığı Nilüfer Sanat Parkı’nın etrafı hanımeli sarmaşıklarıyla çevrili. Özel üretim güllerinin de bulunduğu Nilüfer Sanat Parkı’ndaki havuzlarda ayrıca süs balıkları üretimi de yapılıyor.  

 Nilüfer Bofsad Sanat Cafe & Restauran işletmeciliğini yapan Mustafa ve Nesrin Özcan çifti Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip parkın çok dikkat çektiğini, yoğun ziyaretçi akımı olduğunu, burayı duyduklarını ve merak edip görmek için turlarla Bolu dışından gelenlerin bulunduğunu belirtiyorlar.  

Mustafa Özcan; “Nilüfer Bofsad Sanat Cafe & Restauran işletmeciliğini yapıyoruz. Ayrıca Bofsad olarak kiralanmış olup, Bolu Fotoğraf Sanatı Derneği burada ve üst katta her türlü sanat etkinliklerini, fotoğrafla ilgili sanatsal faaliyetlerini yürütüyorlar. Burası hem üst kat hem de alt kat, havuz kenarları da dahil olmak üzere her türlü sanat etkinliğine açık. Yemyeşil bakımlı, pırıl pırıl bir alanda, yaklaşık 104 çeşit nilüferin olduğu 4 tane havuzların bulunduğu, ayrıca bir tane süs balığı üretim havuzunun da olduğu bir yer. Yine burada 40 yıllıktan 500 yıllığa kadar tropikal bonsai ağaçları mevcut olup, ayrıca botanik müzesi de yer almakta. Bakımlı tertemiz olan bu parkın etrafı hanımeli sarmaşıkları ve tellerle çevrili olup çocuklar içinde güvenli bir alan. Şakayıkların, özel üretim güllerinin de bulunduğu bu parkta, mazı ağaçlarından oluşmuş, çocuklar için labirent alan var. Şerafettin Erbayram amcanın buraya verdiği şakayıklar açtı. Hanımelleri açmak üzere. Mayıs ayı başından beri nilüferler açıyor ve Eylül ayı sonuna kadar da açmaya devam ediyor.”diye belirtti.

Özcan; “Nilüfer Sanat Park’ta ziraat mühendisti, bir görevli ve bekçi daimi olarak burada bulunuyor. Güzel sanatlar lise ve üniversitelerde okuyan öğrenciler gelip burada canlı performans yapabilir. Ya da diğer okulların öğrencileri olsun, fotoğraf sanatçıları, ressamlar, sanatla ilgilenen herkes buraya gelip her türlü sanatsal faaliyeti yapabilir. Burada fotoğraf, resim sergileri açabilirler. Yine kafe & restaurantımızdan hizmet alabilir.  Serpme veya kişiye kahvaltı, öğle akşam yemekleri sunduğumuz zengin menümüzde fiyatlarımızda oldukça uygun. Oksijeni bol, doğayla iç içe, şehrin gürültüsünden uzak, huzur veren Nilüfer Sanat parkı’nda ki Nilüfer Bofsad Sanat Cafe & Restauranımızda konuklarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz.” diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

 

 


Bu haber 12457 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
Namaz Vakitleri