25-05-2019 GÜNDEM

Başkan Özcan Bolu Basınıyla İftarda Bir Araya Geldi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan İftar yemeğinde Bolu Basını ile Köroğlu Otel’de bir araya geldi.

Başkan Özcan Bolu Basınıyla İftarda Bir Araya Geldi.

 

Bolu Belediyesi ile Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin birlikte düzenlediği Köroğlu Otel’de verilen iftar yemeğinde Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu basınıyla bir araya gelerek, basının sorularını yanıtladı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Belediye Başkan Yardımcısı Mansur Şen, Bolu Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Bülent Velioğlu, çok sayıda basın mensubu ve aileleri katıldığı İftar yemeği öncesi, Başkan Tanju Özcan, masaları tek tek dolaşarak katılımcıları selamlayıp, Ramazan aylarını kutladı.

“22 Bin Kişi ‘Hayırlı Olsun’ Ziyaretinde Bulundu.”

İftar sonrası sorulara geçmeden önce açıklama yapan Başkan Tanju Özcan; “Seçimlerin üzerinden, bizim görevi devraldığımız tarihten itibaren 1,5 ay geçti. Bu süre içinde basın mensubu arkadaşlarımızla bir araya gelememiştik. Bunun sebebi de yoğun bir ziyaretçi akımı oldu. Bizim tespitlerimize göre yaklaşık 22 bin kişi şu ana kadar ‘Hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu. Tabi bu ziyaretleri almak çok memnuniyet verici.. Artık çalışmaya tam olarak başlama zamanı.”diye belirtti.

“1,5 Milyon Liraya Yakın Buradan Kazanç Sağladık.”

Bugüne kadar belediye borçlarını açıklamama sebeplerinin, bazı borçların görünmediği, seçimden önce yaptırılan birçok işin hak edişi düzenlenmediği için onlar borç hanesine girmemiş olduğunu belirten Başkan Tanju Özcan özetle; “Biz artık %99 ölçüsünde borcu çıkarttık.  Bu arada geçen süre içinde biz bu borcu İller Bankası hariç 10 milyon lirasını bugün itibariyle ödedik. Ben belediyenin parasını kendi paramdan çok daha dikkatli harcamaya gayret ediyorum. Alacaklılarla yaptığımız görüşmelerde, alacağının bir miktarını belediyeye bağışlayanlara öncelik vereceğiz dedik. Şuana kadar görüştüklerimizin %95’i bunu kabul ettiler. Bizde o alacaklılara hızlı bir şekilde ve öncelikli olarak ödemelerini yapmaya devam ediyoruz. Şuanda belediyemize 1,5 milyon liraya yakın buradan bir kazanç sağladık. Bu işlemler tamamlanınca zannediyorum 3-4 milyon lira sadece buradan bir kazancımız söz konusu olacak. Ben şunu açıkça söyleyeyim, benim geçmiş yönetimi karalamak, geçmiş yönetimle ilgili yanlış bir bilgi vermek gibi bir düşüncem yok. Seçimde de bunu açıkça söyledim.”diye ifade etti.

“Bunu En Öncelikli İş Haline Getireceğiz.”

Başkan Tanju Özcan, Karadere sularıyla ilgili yöneltilen soruya özetle; “Önce şunu söyleyeyim tünel çökmedi. Karadere sularıyla ilgili yapılan tünelde bir çöküntü olmuş, geçmişte. Ona ek bir ihale yapılarak tünelin yerini değiştirmişler, bypass etmişler. 2.bir ihale yaparak bu tüneli tamamlamışlar. Tünelin delme işleri tamamlanmış. Şuanda bizim iç betonlamayı ve kaplamayı tamamlamamız gerekiyor. O da gayri resmi araştırmalar yaptık, yaklaşık 12 milyonluk bir ihale demek. Tünelin delme işlemi tamamlandı ama tamamının bitmesi için bunun yapılması gerekiyor. 2.kısım DSİ ile ilgili, suyu kaynağında bir terfi istasyonu kuracak ve yaklaşık 13 km.lik bir boru hattı döşeyecek. DSİ bu ihaleyi yapmış. 15 milyonluk bir ihale. Ancak sadece 1 milyon aktardıkları için bu iş başlamamış. Biz geçen hafta müteahhitle konuştuk, ‘Sen bu işe başlarsan bizde tünelle ilgili vecibelerimizi hızlı bir şekilde yerine getireceğiz. En öncelikli iş haline getireceğiz bunu.’dedik. DSİ müteahhitte biraz daha fazla para aktarması gerekiyor. Bunun beton kısmını en azından biz karşılayalım, sadece işçiliğini ihale edip, ucuza getirmeye çalışıyoruz.”diye belirtti.

“Hesabına Yatırmışlar, Sonra da Bloke Koymuşlar.”

 Bakanların yerel seçim sürecinde Bolu’ya vermiş oldukları sözlerle ilgili soruyu yanıtlayan Başkan Tanju Özcan özetle; “Bakanlar birçok söz verdiler ama şu ana kadar hiç birini tutmadılar. Ben iki hafta önce Çevre ve Şehircilik Bakanı’ndan randevu aldım yanına gittim. Yukarı Çarşı için söz verilen 3 milyon lirayı, 30 Mart günü belediyenin hesabına yatırmışlar, sonra da bloke koymuşlar. Pazartesi günü de bu parayı çekmişler. Bu sadece Bolu ile ilgili değil, tüm Türkiye’de aynı şeyler olmuş. Herkese ucu gösterilmiş sonra geri çekilmiş. Sayın Bakan’a kendisinin o günlerde verdiği tüm sözleri dosyalayarak verdim ve bu konunun takipçisi olacağımı söyledim. ‘Ben de Boluluların temsilcisiyim, ben bu işin peşini bırakmayacağım.’ dedim. Zaten son yapılan düzenlemelerle belediyelerin tüm işleri artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Ben de bunun üzerine gideceğim” dedi.

“Verdiğimiz Sözlerin Hepsini Teker Teker Yerine Getireceğiz.”

Bolu’nun Ekim ayından başlayarak 5. yılın sonunda Türkiye’nin en ucuz suyunu kullanacağının bilgisini de paylaşan Başkan Tanju Özcan özetle; “Otopark katılım paylarını düşüreceğiz dedik ve düşürdük. Yemin ederek göreve başlayacağız dedik, başladık. Suriyelilerle ilgili konuyu söyledik, yaptık. Esnaf İşleri Müdürlüğü’nü kuracağız dedik, kurduk. Verdiğimiz sözlerin hepsini teker teker yerine getireceğiz, bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”dedi.

“Dini Bayramlarda Bizim Milli Bayramlar da Bizim.”

Köroğlu Festivali ve İzzet Baysal Caddesinin Atatürk fotoğraflarıyla donatılması, Atatürk rozetleri, Atatürk sevgisi ve sevdasını içeren konuya, iç denetim dış denetim sorusuna cevaben Başkan Tanju Özcan özetle; “İnsanlar Milli bayramları özlemiş. Atatürk sevgisini dışa vermeyi, herkesle paylaşabilmeyi özlemiş. Milli bayramlar, Milli bayramlar gibi coşkulu kutlanmalı. Dini bayramlarımızda hoşgörü içerisinde, amacına uygun bir şekilde hep birlikte kutlamalıyız. Dini bayramlarda bizim Milli bayramlar da bizim. Ama biz her zaman şunu söylüyoruz, emin olun bu Milli bayramlarımız olmasaydı, Dini bayramlarımızı da kutlayamayacaktık. O cadde de bayramda Atatürk fotoğrafları olmasından daha doğal bir şey yok. Çünkü o bir zaferi kazandığımızın ilanı. Eğer biz o Milli mücadeleyi kazanamasaydık, Mustafa Kemal Atatürk başarılı olamasaydı, bugün bu ana cadde üzerinde Türk Bayrağı ve yanında Mustafa Kemal Atatürk resmi olmazdı belki bir Yunan Bayrağı ve Yunan kralının resimleri olurdu. Topluma bunu yeniden anlatmamız lazım. Atatürk’ün ne kadar büyük bir Dünya lideri olduğunu bütün Dünya biliyor ama bizim yeni yetişen çocuklarımıza son yıllarda bunu anlatma konusunda eksiklik yaşatıyoruz, yaşıyoruz. Bizde belediye olarak bunun gereğini yapmaya kararlıyız. İç denetim dış denetim konusunda teftiş kurulunu, yazı işlerine devrettik. Sebebi ise işlev yoktu. Mesela arşiv yangınını biz yeniden açtık ve bununla ilgili biz bir iç denetçi atadık. İç denetçi yaklaşık 1 aydır çalışıyor. Raporların son şeklini vermek üzere, benim ve arkadaşlarımın hiçbir müdahalesi yok, ‘Objektif bir inceleme yapın.’ dedik. Sonucu kamuoyuna açıklayacağız.”diye belirtti.     

“Boluspor’umuza Layık Bir Stadyumu İnşallah Hayata Geçireceğiz.”

Stadyumla ilgili soruya özetle; “Stadyum bizim öncelikli işlerimizden bir dedik ama kazmayı vurup bizim yapabileceğimiz bir iş değil. Bizim vaatlerimiz arasında ekonomik olarak en büyük vaat buydu. Biz bunu gerçekleştireceğiz. Hızlı bir şekilde yapmaya çalışacağız. Bu konuda kafa yoruyor çalışıyoruz da Boluspor’umuza layık bir stadyumu inşallah hayata geçireceğiz. Kongrede kim başkan olursa olsun ben başarılı olmasını dilerim. Kim başkan olursa olsun bizim Boluspor’a verebileceklerimizin tamamını vereceğiz.

“Otopark Katılım Paylarını Düşüreceğiz Dedik, Düşürdük.”        

 Ulaşım ve öğrencilere yönelik indirim sorusuna ise Başkan Tanju Özcan özetle; “Ulaşımla ilgili toplantılar yapıyoruz. Halk otobüsüyle ilgili bilgileri aldım, konuştum. Aksayan yönleri ele alıyoruz. Bazı yerlere yeni hat yapılacak buna çalışıyoruz. Ramazan ayı boyunca, öğrencilerin talebi üzerine seferleri daha geç saatlere kadar uzattık. Bazı yerlerinde sefer sıklıklarını artıracağız. Otopark katılım paylarını düşüreceğiz dedik, düşürdük.”diye ifade etti.   

“İşletmeye Açamazsınız, Mahkeme Kararı Var.”

Gölcük’teki evlerle ilgili konuşan Başkan Tanju Özcan özetle; “Bunları işletmeye açamazsınız, mahkeme kararı var, mümkün değil. Orada seyrekleştirme uygulaması yüzünden sert rüzgârlar estiğinde ağaçlar devriliyor. Bunları başka yere taşıyalım deseniz yerinde imal edilmiş, çakılarak, çiviyle birleştirilerek imal edilmiş, dolayısıyla söküp, zayiatsız başka yere taşıma şansımız yok. Bu konuda sizlerin yönlendirmesine de ihtiyacımız var. ”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

 


Bu haber 9839 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
Namaz Vakitleri