30-01-2023 Konuk Yazar

 

Geçirdiğiniz Hastalıklara Neden Olduğunu Muhtemelen Bilmediğiniz 35 Ruhsal Sebep Bedenimiz canlı mı, ne dersiniz?

Zihinsel anlamda yaşadığımız sorunlar, moralimizin bozulması, sinir harpleri ya da odaklanma sorunları… Bunlar sadece ruhumuzu mu yıpratır yoksa bedenimize de zarar verirler mi?

Beden kayıt tutar ve hastalıklarımızın altında psikolojik nedenler saklıdır. Şunu unutmayın ki içsel anlamda yaşadığınız mutsuzluk ve huzursuzluk gibi problemler, sadece ruhsal anlamda değil, bedensel olarak da sağlıksız olmanıza neden olur. Kısacası, günlük hayatta karşılaştığımız küçük ya da büyük ölçekli yaralanmalar, kazalar, bereler de bizlere bedenimizin bir şekilde şikayetlenmesidir.

İşte günlük hayatta en çok karşılaştığımız sağlık sorunları ile alakalı bilmeniz gerekenler ve bedeninizin size söylemek istedikleri…

1. Alerjiler Kime karşı alerjiniz var. Kendi gücünü yâdsıma, (eğer ki biriyle anlaşamadığınızı düşünüyorsanız ve bunu ciddi bir sorun haline getirmişseniz, vücut kendini devreye sokar ve bu işin ne kadar ciddi olduğunu size gösterir)

2. İştahsızlık Kendi hayatından vazgeçme. Aşırı korku, kendinden nefret etme, kendini reddetme. (Eğer ki hayata karşı büyük korkularınız varsa, bir de kendinizden hoşnut değilseniz iştahınızın kesilmesi hiç de olasılık dışı bir olay olmayacaktır)

3. Aşırı Kilo Hayattan korkma. İncinme, aşağılanma, eleştiri veya cinsellikten korunma ihtiyacı duyma, duygulardan kaçmak güvensizlik. Doyum arama.

4. Ateş Yakıcı öfke. (Eğer ki öfkeyi hep uç noktalarda yaşayanlardansanız, bol bol hasta olmanız ve ateşlenmeniz gayet normaldir)

5. Baş Ağrısı Kendini eleştirme, korku. Kendini muteber görmeme.

6. Baş dönmesi Kararsız, dağınık düşünme. Dikkatle bakıp görmeyi reddetme.

7. Arpacık Yaşama öfkeli gözlerle bakma. Birisine kızgınlık duyma. (eğer sabit birine sürekli öfkeleniyorsanız, gözleriniz onun güzel yönlerini asla görmeyecektir. Hangi gözünüzde arpacık çıktığı önemlidir. Sağ ise; erkek enerji, sol ise; dişi enerjidir.)

8. Bayılma Korku. Başa çıkamayıp bırakma. Geçici olarak bilincini yitirmek.

9. Unutkanlık Korku, hayattan kaçış. Kendine sahip çıkamama.

10. Beyaz Saç Gerilim. Baskı altında olduğuna, fazla zorlandığına inanma.

11. Boğaz Ağrısı Kendini, kendi cümleleriyle ifade edememek. Yaratıcılığın kısıtlanması. (lütfen takip edin, ne zaman ki bir şeye kızıp söyleyemezseniz, kendi düşüncelerinizi kelimelere dökemezseniz ardından boğazınızın ağrıması gayet normaldir. Kronik boğaz ağrıları olan insanlar kendilerini ifade edemeyen ve hep içine atan insanlardır)

12. Bademcik İltihabı Korku, bastırılmış duygular. Boğulmuş yaratıcılık, yapmak istediği şeyi yapamama.

13. Boyun ağrısı Hayata bakış açısından esnek olamamak. İnatçılık. (Eğer hayata esnek bakamayanlardan, hep tek yönden bakanlardansanız boynunuzun ağrıması, tutulması gayet normaldir)

14. Bronşit Huzursuz bir aile ortamı. Tartışmalar ve bağrışma. Bazen sessiz sürtüşmeler.

15. Burun akıntısı İçsel ağlama, içsel feryat. Yardım isteme.

16. Burun Kanaması Tanınma, kabul edilme ihtiyacı hissetme. Sevgi isteme. Umursanmadığını hissetme.

17. Burun Tıkanıklığı Kendi değerini kabullenememe.

18. Diş eti Kanaması Hayatında verdiği kararlardan memnun olmama.

19. Egzama Soluk kesici kin. Zihinsel patlamalar.

20. Gastrit Süregelen belirsizlik. Kötü beklentiler. Kaygılanma.

21. Hazımsızlık Korku, endişe, dehşet hissetme, sızlanma ve homurdanma.

22. İshal Korku, reddetme, kaçış.

23. Kekemelik Güvensizlik, kendini ifade eksikliği. Ağlamasına izin verilmemiş olmak. (Çocukluğunda konuşmasına izin verilmemiş, hep susturulmuş bir insanın kekelemeden konuşmasını beklemek biraz zor.)

24. Kesikler Kendi kurallarınıza uymadığınız için kendi kendinizi cezalandırma.

25. Kistler Eski acı veren bir filmi oynatıp durma,. Yaraları besleme. (eğer ki sürekli geçmişte yaşayan bir insansanız, o geçmişinizin bağlı olduğu üzüntüyü temsil eden organınızda kist görülebilir)

26. Kulak Çınlaması Dinlemeyi reddetme. İç sesini işitmeme, inatçılık.

27. Kulak Ağrısı Öfke. İşitmek istememe. Tartışan ana baba.

28. Kusmak Konuşamayacak kadar çok kızmış olmak. Çekinmeden, açıkça söylemekten korkmak. Otoriteye içerlemek.

29. Migren Kusursuz olma isteğiyle kendi üzerinde aşırı baskı yaratma. Çok fazla bastırılmış öfke. Hayatın akışına direnme. Cinsel korkular.

30. Mide Rahatsızlıkları Büyük korku, dehşet. Yeniden korkmak, Yeniyi özümseyememe.

31. Ülser Korku, yeterince iyi olmadığına inanmak. Birilerini hoşnut etmeye can atmak.

32. Öksürük Dünyaya bağırma arzusu. “Beni dinleyin, beni görün” haykırışı.

33. Sırt Ağrıları Hayattan maddi manevi destek talebi. Alt sırt: Para konusunda korku, mali destek istemek. Orta sırt: Suçluluk duygusu. Üst sırt: Duygusal olarak destek arayışı. Sevilmediğini hissetmek. Bu yüzden kendini sevmemek.

34. Yaralanmalar Kendine kızma. Öfkeyle için için yanma. (Genelde öfkeli olduğumuz zamanlarda bedenimizi bir şekilde yaralarız)

35. Yatağı Islatmak Ana-babadan (özellikle babadan) korkmak. Fiziksel olarak ya da ruhsal olarak korku. İç ne derse dış onu yansıtır o sebeple içinizdeki çocuğun ruh sağlığını önemseyin senden başka olmadığı gibi yaşamda bir kere yaşanmakta..Aklımızda bulunsun...

(Uzman Klinik Psikolog Kemal Hilmi Çelebi)


Bu yazı 21796 defa okunmuştur.Konuk Yazar Diğer Yazıları
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Anketimize Katılın
Henüz anket oluşturulmamış.
Namaz Vakitleri